Dzień Ziemi 2016

Wzgórza Krzesławickie świętują Dzień Ziemi

22 kwietnia mieszkańcy Wzgórz Krzesławickich już piąty raz uczestniczyli w festynie ekologicznym z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, zorganizowanym przez naszą szkołę. Obchody odbyły się w Parku Zielony Jar. Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji aktualnych problemów ekologicznych związanych z         niewłaściwą działalnością człowieka, takich jak: elektrośmieci, zużyte baterie, odpady komunalne. To właśnie tu, Na Wzgórzach, szkolny zespól Eko-Kornelowców, pracujący pod opieką pani Marii Nowak, od pięciu lat organizuje różnorodne działania ekologiczne wspólnie z mieszkańcami osiedli . Dzięki wielkiemu zaangażowaniu młodych ekologów udało się odzyskać ponad 5,5 tony elektrośmieci oraz 2,5 tony zużytych baterii. To wspaniały wynik dla nas wszystkich, ponieważ elektroodpady zawierają bardzo niebezpieczne, a nawet trujące substancje. W tym ważnym dla nas dniu – Światowym Dniu Ziemi - mieszkańcy osiedli, jak co roku, mogli oddać elektroodpady do punktu utworzonego przez naszych ekologów. Podczas uroczystości Eko-Kornelowcy poruszyli kolejny problem dotyczący wielu miast, jakim jest smog. Jest on zmorą nie tylko Krakowa, ale wielu innych miast w Polsce i na świecie. Zgromadzona publiczność dowiedziała się, jak powstaje smog i jakie są jego konsekwencje, a młodzi artyści z klas 4b, 5b, 5c i 6a opowiedzieli w niezwykle humorystyczny sposób o tym, jak pozbyć się natrętnego smogu. Integralną częścią przedstawienia był występ grupy tanecznej z klasy 4b, która w ekspresyjny i barwny sposób pokazała, jak rozwiać smog. Kolejną artystyczną atrakcją imprezy był występ uczniów klasy 1c. Najmłodsze dzieci upodobnione do roślin, zwierząt zaprezentowały piosenkę o wiośnie. Ozdobą programu artystycznego był również występ tancerzy ze Szkoły Tańca Towarzyskiego TAKT. Tegoroczną scenografię festynu tworzyły kosze pełne owoców, które szkoła otrzymała od sponsorów. Po programie artystycznym wszystkich zaproszono na owocowy poczęstunek.

Druga część festynu została przeznaczona na ekologiczny piknik, gry, zabawy i konkursy. Podczas imprezy została wybrana „Najpiękniejsza wiosenna klasa”. Zwyciężyły  klasy: Ic, IVa i VIa. Serdecznie gratulujemy pomysłowych wiosennych strojów. Podczas festynu odbył się także międzyszkolny turniej szachowy „Mistrzostwa  Dzielnicy XVII w szachach”.

W dniu poprzedzającym naszą szkolną uroczystość, to jest 21 kwietnia, odbyły się tradycyjne międzyszkolne rozgrywki w piłkę ręczną o Puchar Ekologa Dzielnicy XVII. W tym roku puchar zdobyła reprezentacja naszej szkoły, której gratulujemy.

Bardzo dziękuję za pomoc wszystkim  nauczycielom, rodzicom, uczniom oraz naszym sponsorom, którzy dzięki swojej hojności pomogli nam zrealizować tą uroczystość. Dziękujemy Zarządowi i Radzie Dzielnicy XVII, która już piąty raz objęła Honorowym Patronatem obchody Dnia Ziemi organizowane przez naszą szkołę i jest głównym sponsorem festynu. Słowa podziękowania kierujemy również do krakowskich firm: Hurtowni Owoców i Warzyw Albert, Agencji Reklamowej Signum AB, MPO, firmy Elegant Bankiet, firmy Karjo oraz do Agencji Rynku Rolnego.  Organizator festynu – Maria Nowak.