SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU SP 129

Szkolny Wolontariat jest kołem zainteresowań działającym na rzecz innych. Naszym celem jest niesienie pomocy zgodnie z ideą, że tylko życie poświęcone innym, warte jest przeżycia.

Jesteśmy otwarci na nowe pomysły, inicjatywy, niesienie pomocy. Razem możemy więcej. Szkolne Koło Wolontariatu działa w szkole, środowisku lokalnym, jak również uczestniczy w różnych akcjach humanitarnych i charytatywnych.

Opiekunowie: Bożena Horyń-Orzeł– koordynator, nauczyciel wf; Agnieszka Zawadzka – wychowawca świetlicy; Barbara Borkowska – katecheza; Dagmara Danek – nauczanie wczesnoszkolne;  Marek Domański – informatyka, muzyka, Lidia Doniec- technika i katecheza

Cele i założenia:

• zapoznanie młodzieży z ideą wolontariatu i jej propagowanie
  • uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych
  • kształtowanie postaw prospołecznych
  • rozwijanie empatii i tolerancji
  • angażowanie się w działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej, tworzenie więzi ze środowiskiem
  • kształtowanie umiejętności pracy zespołowej
  • współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi
  • wspieranie ciekawych inicjatyw społeczności szkolonej
  • akcje charytatywne i humanitarne, wspierające instytucje, fundacje, stowarzyszenia i osoby prywatne

Cechy wolontariusza:

-optymizm i chęć do działania; – motywacja do niesienia pomocy potrzebującym; – umiejętność wygospodarowania wolnej chwili; – odwaga, empatia i otwartość; – odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność, cierpliwość; – kultura osobista i współdziałanie; – tolerancja i akceptacja; – dążenie do samodoskonalenia się.

Sposoby ewaluacji:

• sprawozdanie z działania Szkolnego Koła Wolontariatu na koniec roku szkolnego
  • rejestr akcji charytatywnych, instytucji, w których obecni są Wolontariusze
  • zdjęcia z imprez
  • informacje na stronie internetowej szkoły z przeprowadzonych przez wolontariuszy działań
  • podziękowanie dla osób i instytucji;
  • potwierdzenia wpłat na konta fundacji;
  • dziennik (zeszyt) koordynatora Szkolnego Koła Wolontariatu.

Wolontariat SP 129 w roku szkolnym 2019/2020

Wolontariat – to przede wszystkim powołanie, a nie praca za darmo, to jedna z możliwości angażowania się w sprawy społeczne. W ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu SP129 organizowane są spotkania popularyzujące wiedzę o wolontariacie, służące organizacji wszelakich zbiórek, akcji charytatywnych i humanitarnych.

Przed nami kolejne wyzwania i działania na rzecz niesienia bezinteresownej pomocy:

• działalność na rzecz środowiska szkolnego: ( pomoc koleżeńska w nauce, współpraca ze świetlicą
  • udział w dniach otwartych szkoły)
  • zbiórka nakrętek dla Hospicjum im. św. Łazarza
  • Pola Nadziei
  • akcja charytatywna: „Przybij Piątkę”
  • Świąteczna akcja Bądź Aniołem! „Zrób Anioła” dla chorych dzieci i dorosłych z nowohuckich hospicjów
  • Gwiazdka dla zwierzaka kl. 1-6
  • ­­­­­Szlachetna paczka RP i 7,8
  • Współpraca z: –UNICEF Polska - Małopolskim Centrum Wolontariatu – MOPS,  – PCK Oddział Małopolski  – Zarządem Infrastruktury Sportowej (imprezy sportowe, biegowe) – Hospicjum im. Św. Łazarza – Małopolskim Hospicjum dla Dzieci – Fundacją Człowiek dla Zwierząt.

Do szkoły zapraszane są osoby, które aktywnie działają w środowisku lokalnym na rzecz wolontariatu. Praca wolontariuszy w Szkolnym Kole Wolontariatu SP 129 stwarza każdemu młodemu człowiekowi szansę na rozwój własnej osobowości. Pozwala na rozwijanie posiadanych umiejętności. Przyczynia się do odkrywania nowych talentów, nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni, uczy też pracy. Buduje poczucia sensu z faktu pomagania innym i uzyskania poczucia satysfakcji. Przede wszystkim przyczynia się do ciekawego i twórczego spędzenia wolnego czasu przez młodych ludzi.

POMAGAJMY! RAZEM MOŻNA WIĘCEJ!!!

Bożena Horyń – Orzeł

Koordynator Szkolnego Wolontariatu