Narzędzia
dostępności

Szkoła podstawowa nr 129 w Krakowie im. Kornela Makuszyńskiego

Maskotka

Koziołek Matołek

Koziołek Matołek to postać stworzona przez Kornela Makuszyńskiego (tekst) i Mariana Walentynowicza (kolorowe rysunki) w jednej z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych dla dzieci w roku 1933. Jest to postać kultowa, mimo że powstała 80 lat temu. Każdy czytelnik korzystający z zasobów naszej biblioteki może podziwiać bohatera komiksu.

Urodziny Koziołka Matołka 

Koziołek właśnie skończył 80 lat. Choć nie jest już młody, to jednak nadal zachwyca czytelników i widzów swą żywiołowością i dowcipem. Sto lat, a może więcej, nasz drogi jubilacie, tego Ci życzą uczniowie naszej szkoły.

Jubileusz 80. urodzin sympatycznego Koziołka Matołka to główny punkt programu 11. Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dziecięcej Pacanów - Islandia 2013. Z okazji święta jubilata do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie zaproszono wielu znamienitych gości, a świętowanie potrwa trzy dni.  Bajkowy korowód, pokazy paralotni, loty balonem, liczne koncerty i konkursy to niektóre z punktów programu.

Koziołek Matołek królem literatury dziecięcej


 Radio RMF24 ogłosiło plebiscyt na najpiękniejszą polską książkę dla dzieci. Zwyciężył Koziołek Matołek - bohater ponadczasowych historyjek napisanych przez Kornela Makuszyńskiego z ilustracjami Mariana Walentynowicza. 

"Przygody koziołka Matołka" wygrały o włos z "Akademią Pana Kleksa". Na podium znalazły się jeszcze "Psie troski" oraz "Jak Anitce uciekły zabawki, Jacuś zgubił się w sklepie i inne historyjki".

Sukces naszego bohatera

 "Przygody Koziołka Matołka", najpiękniejsza polska bajka zdaniem słuchaczy RMF FM, została nagrana przez plejadę znanych osobistości.

Doborową obsadę otwiera Piotr Adamczyk jako narrator. W trudną rolę koziołka Matołka, który szuka drogi do Pacanowa, wcielił się Cezary Pazura. Twardowskim postanowił zostać Krzysztof Globisz, czarownicą Daria Widawska, a zbójnikiem - a jakże - znany z tej roli w "Janosiku" Witold Pyrkosz. Cesarza zagrał Marek Kondrat, a jego córkę, "cesarzowa kolarstwa górskiego", Maja Włoszczowska. 

Większość "ról" w tekście Makuszyńskiego jest bardzo krótka, często ledwie jednozdaniowa. Najkrótsza ma zaledwie dwie sylaby. To rola kaczki, która odpowiada na zaczepkę Matołka słowami "kwa, kwa". Ale nawet tak maleńka kwestia została potraktowana nader profesjonalnie: kaczkę zagrała Krystyna Czubówna. Jak nam potem zdradziła pani Krystyna, swoją rolę "konfrontowała z nagranymi odgłosami prawdziwych kaczek".

Jeż będzie mówił głosem Piotra Cyrwusa, a pijany słoń głosem Andrzeja Grabowskiego.

Zając, który wskazywał koziołkowi drogę - to Magda Cielecka, a skąpa wiewiórka - Katarzyna Zielińska.

Mrukliwy niedźwiedź to Marian Dziędziel, cielęta - zespół Enej, a zadziorna koza z charakterem - Władysław Kozakiewicz. 

Kuchmistrza nie mógł zagrać nikt inny, jak tylko Pascal Brodnicki.

W zacną postać szewca wcielił się Adam Małysz, a w rolę głodnego stracha na wróble - Jerzy Dudek, który do studia przyszedł bez śniadania.

Królewną mogła zostać tylko "jedna królowa" - czyli Doda.

Z Księżyca na Ziemię sprowadził koziołka sam generał Mirosław Hermaszewski.

Z Afganistanu brawurowo wydostał go pilot Tadeusz Wrona, który nie tak dawno bohatersko posadził uszkodzony samolot na płycie Okęcia. 

Żołnierza po żołniersku zagrał prawdziwy generał broni Edward Gruszka, z dowództwa operacyjnego sił zbrojnych.

Płyta z przygodami Koziołka Matołka nie będzie dostępna w sprzedaży. Bajki słuchać będzie można od 1 czerwca tylko na stronie www.rmfon.pl.


1 lekcja - 8:00 - 8:45

2 lekcja - 8:55 - 9:40

3 lekcja - 9:50 - 10:35

4 lekcja - 10:45 - 11:30

5 lekcja - 11:45 - 12:30

6 lekcja - 12:45 - 13:30

7 lekcja - 13:35 - 14:20

8 lekcja - 14:30 - 15:15

9 lekcja - 15:25 - 16:10

10 lekcja - 16:15 - 17:00
Kalendarz szkolny