Dzień Ziemi 2015

Festyn Ekologiczny z okazji Dnia Ziemi - 2015 rok

24 kwietnia mieszkańcy Wzgórz Krzesławickich uczestniczyli w festynie ekologicznym zorganizowanym przez naszą  szkołę. Uroczystość przygotowana w Zielonym Jarze rozpoczęła się od prezentacji aktualnych problemów przyrodniczych związanych z niewłaściwą  działalnością człowieka, takich jak: rosnąca ilość zużytych baterii, elektrośmieci i odpadów komunalnych. Społeczność lokalna   mogła oddać zużyte baterie i elektroodpady do punktu zbiórki  - samochodu „elektrobrygada”-  utworzonego przez szkolny zespół Eko-Kornelowców i MPO Kraków.

Artystyczną atrakcją poruszającą serca i umysły publiczności była inscenizacja teatralna zatytułowana„Ziemia – nasze dobro”. Emocjonującą historię planety cierpiącej z powodu szkód, które na przestrzeni wieków wyrządził jej człowiek, zaprezentowali uczniowie klas 0 - VI. Najmłodsze dzieci upodobnione do roślin, zwierząt i ciał niebieskich zaprezentowały niezwykle efektowne stroje wykonane przez rodziców zaangażowanych w działania edukacyjne. Natomiast uczniowie klasy IV a odegrali moralizatorskie scenki ukazujące negatywne postawy człowieka względem przyrody. Ozdobą spektaklu były występy par tanecznych, które zaprezentowały taniec współczesny – uczennice z klasy II a i taniec towarzyski wykonany przez tancerzy Szkoły Tańca Takt. Publiczność mogła również posłuchać pouczających piosenek ekologicznych wykonanych przez chór szkolny.

Tegoroczną scenografię festynu tworzyły kosze pełne dorodnych jabłek, które szkoła otrzymała od sponsorów.

Druga część festynu została przeznaczona na tradycyjne gry, zabawy i międzyszkolne rozgrywki piłki ręcznej. Uczniowie walczyli w zawodach o „Puchar Ekologa Dzielnicy XVII”. W tym roku trofeum oraz pamiątkowe medale zdobyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 78. Zwycięzcy odebrali nagrodę z rąk Przewodniczącego Rady Dzielnicy XVII -  Pana Stanisława Madeja.

Już czwarty raz Rada Dzielnicy XVII była honorowym patronem i głównym sponsorem tej uroczystości.

Urozmaiceniem działań edukacyjnych stały się atrakcyjne zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach i zamkach oraz tory przeszkód. Uczniowie uczestniczyli także w konkursie malowania obrazu Ziemi. Najpiękniejsze prace zostały nagrodzone. Zwyciężyły klasy II a i IV a. Wszyscy uczestnicy festynu bawili się znakomicie, a impreza zakończyła się owocowym poczęstunkiem. Najważniejszym sukcesem było jednak to, że całe osiedle zostało oczyszczone z elektrośmieci i zużytych baterii.

Podczas festynu Eko-Kornelowcy zebrali 250 kg zużytych baterii i  520 kg elektroodpadów.

Organizatorem festynu był zespół Eko-Kornelowcy z opiekunem panią Marią Nowak.