Narzędzia
dostępności

Szkoła podstawowa nr 129 w Krakowie im. Kornela Makuszyńskiego

Podsumowanie działań w roku szkolnym 2021/2022

  1. Tegoroczna, już 28  akcja "Sprzątanie Świata - Polska 2021" przebiegała pod hasłem ,,Myślę, więc nie śmiecę". Wyznaczony teren wokół szkoły sprzątali uczniowie kl. III-ich pod opieką wychowawców - M. Sobczyk, B. Boligłowy i J. Pasik. Sprzątanie połączono z segregowaniem odpadów, które   dzieci wrzuciły do odpowiednich pojemników znajdujących się  na terenie szkoły. Bardzo dziękuję wychowawcom i uczniom za udział w tej akcji. Ponadto, we wrześniu kl. IIIc uczestniczyła w warsztatach ekologicznych "Umiem segregować", które poprowadziła studentka Pedagogiki Wczesnoszkolnej z Akademii IGNATIANUM.
  2. W listopadzie i grudniu uczniowie kl. IIb uczestniczyli w projekcie “Ekomisja – Nie marnuję!”, zorganizowanym przez Federację Banków Żywności, a  realizowanym w partnerstwie z Lidl Polska. Celem projektu jest edukacja dzieci i młodzieży poprzez poznanie przez uczniów najważniejszych przyczyn i skutków marnowania żywności oraz wyrabianie nawyków, które je ograniczą,  zapoznanie uczniów z różnymi sposobami na prowadzenie zdrowego i ekologicznego trybu życia oraz uświadomienie uczniom konieczności dbania o planetę. Projekt został zrealizowany w czasie pobytu dzieci w świetlicy szkolnej, a osobą prowadzącą była Marta Sobańska  - koordynator działań ekologicznych w kl. I-III. W projekcie udział wzięli: Anna Adamska, Sandra Błaszczyk, Liliana Cebula, Natalia Grzegórzek, Emilia Karpała, Gabriela Mulka, Adam Salawa, Amelia  Sobol, Daria Pławska, Hanna Podsiadło, Maria Wilczyńska, Aleksandra Wójcik.  Przy realizacji  projektu dzieci były aktywnie,  zaangażowane, a atmosferę zajęć w pełni oddają zdjęcia umieszczone w galerii. (M.Sobańska)
  3. Uczniowie klasy III b podjęli wyjątkowe artystyczne wyzwanie. Wzięli udział w konkursie  ,, Eko – choinka” organizowanym przez KMPO. Stworzyli ciekawą techniką plastyczną oryginalne drzewko świąteczne wykonane tylko z surowców wtórnych. Do wykonania choinki użyli: zużyte kartony, pudełka, plastikowe zakrętki oraz stare gazety. 
  4. 15 lutego uczniowie klas I - IV wzięli udział w ekologicznej akcji„Walentynki. Pokochaj Planetę”, która inauguruje całoroczną kampanię naszego miasta „Kraków w dobrym klimacie”. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Uczniów, Rodziców i Nauczycieli  przyczyniamy się do dbania o czyste i świeże powietrze w naszym mieście. Każdy uczestnik biorący udział w akcji otrzymał pakiet edukacyjny, a  za przyniesione elektroodpady w podziękowaniu ZIELONĄ ROŚLINKĘ - HIACYNTA, którą będzie się opiekował, aby zakwitła.  BRAWO MY!  /MS i MN/
  5. W tym roku szkolnym  grupa dzieci ze świetlicy szkolnej wzięła udział w ogólnopolskim projekcie  "EkoMisja w podstawówkach" - "Nie marnuję żywności", którego organizatorem była Federacja Polskich Banków Żywności. Z projektem tym związany był konkurs plastyczny  ,,W jaki sposób mogę zmienić swoje nawyki, aby nie marnować żywności?". W tym konkursie o zasięgu ogólnopolskim sukces odniosła uczennica kl. 2b - Gabriela Mulka zajmując III-e miejsce.  Gratulujemy sukcesu i nagrody! (M.Sobańska)
  6. Dzień Ochrony Środowiska przypada corocznie  5. 06. W związku z tym uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami uczestniczyli w dwóch wydarzeniach, które odbyły się w ostatnich dniach maja.

Pierwsze wydarzenie to akcja sprzątania terenu wokół szkoły. Dbałość o  czystość najbliższego otoczenia to już jego ochrona. Sprzątanie połączone było z segregowaniem znalezionych śmieci, które następnie trafiły do odpowiednich pojemników  znajdujących się przy budynku szkoły. Uczniowie kl. I-III bardzo  zaangażowali się w porządkowanie terenu i nawet najmniejszy odpad nie uszedł ich uwadze. Super!!!

Drugim wydarzeniem był udział klas młodszych w warsztatach ekologicznych, których organizatorem była  Fundacja Dzika Klinika,  w ramach projektu współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Zajęcia dotyczyły występowania dzikich zwierząt na terenach zurbanizowanych. Dzieci usłyszały  o zagrożeniach, jakie czyhają na dzikie zwierzęta oraz, jak można pomóc dzikim zwierzętom i dlaczego są one pożyteczne. Osoba prowadząca zwracała uwagę na to, jak ważne jest zachowanie własnego bezpieczeństwa przy spotkaniu z dzikim zwierzęciem. Pomocniczym elementem warsztatów była prezentacja multimedialna ze zdjęciami  podopiecznych Dzikiej Kliniki. Cała lekcja przeplatana była ciekawostkami z życia różnych dzikich zwierząt. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem i aktywnie uczestniczyły w tych zajęciach.

7. KINO ZA BATERIE 2022. W tym roku szkolnym uczniowie kl. I-III zebrali 240 kg zużytych baterii.      Zgodnie z regulaminem programu "Zbiórka zużytych baterii - Kino za baterie”, bilety  przyznawane są wg przelicznika: 1 bilet do kina za 2 kg baterii. Dzieci z klas Ia i III b zebrały tyle baterii, że wszyscy  zostali nagrodzeni i już obejrzeli w kinie wybrany przez siebie film.

Zobacz zdjęcia z realizacji działań w zakładce Galeria.

1 lekcja - 8:00 - 8:45

2 lekcja - 8:55 - 9:40

3 lekcja - 9:50 - 10:35

4 lekcja - 10:45 - 11:30

5 lekcja - 11:45 - 12:30

6 lekcja - 12:45 - 13:30

7 lekcja - 13:35 - 14:20

8 lekcja - 14:30 - 15:15

9 lekcja - 15:25 - 16:10

10 lekcja - 16:15 - 17:00
Kalendarz szkolny