Festyn Ekologiczny 2017

Mieszkańcy Wzgórz Krzesławickich świętowali 9 czerwca Światowy Dzień Ochrony Środowiska na szóstym festynie ekologicznym organizowanym corocznie przez naszą szkołę. Festyn, zorganizowany w parku Zielony Jar, rozpoczął się od przedstawienia publiczności współczesnych problemów ekologicznych takich jak: stale rosnąca ilość odpadów komunalnych, w tym elektrośmieci i zużytych baterii.

Motywem przewodnim tegorocznej uroczystości było hasło „ Woda – źródłem życia. Ponad osiemdziesięciu uczniów z klas I – III  przebranych w niebieskie stroje utworzyło na scenie widowisko imitujące płynącą rzekę. Przedstawieniu towarzyszyła deklamacja wiersza Juliana Tuwima Płynie, wije się rzeczka. Rok 2017 jest szczególnym rokiem poświęconym rzece Wiśle. Właśnie z tego powodu osiedlowa uroczystość poruszała zagadnienia związane z wodą jako źródłem życia, zwracając szczególną uwagę na Wisłę jako królową polskich rzek, przepływającą przez miasto Kraków.  Uczestnicy festynu dowiedzieli się, że Wisła, będąca symbolem polskości i patriotyzmu, to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo. Ta wyjątkowa rzeka, przez stulecia kształtowana przez naturę i ludzi, wymaga obecnie wielkiej pomocy ze strony człowieka. Gospodarze festynu uświadomili uczestnikom, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa woda. Przedstawili również zgromadzonym sposoby na ochronę wody, aby w przyszłości w naszym państwie nikomu jej nie zabrakło. Kolejnym punktem programu była inscenizacja teatralna pt. „Zielony Kapturek”. Uczniowie z klasy piątej a i szóstej  b w humorystyczno-moralizatorski sposób przedstawili zgromadzonej publiczności problemy zaśmiecania środowiska. Świetna gra aktorska oraz  niezwykle efektowne stroje wykonane przez rodziców oczarowały publiczność. Na scenie koncertowej zaprezentowali się także goście specjalni - Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta. Występ tancerzy dostarczył widzom wspaniałych emocji i wrażeń. Kolejną atrakcję stanowiła prezentacja młodych talentów z Dzielnicy XVII, którzy przedstawili różnorodny repertuar.  Wszyscy uczestnicy festynu bawili się znakomicie a artyści otrzymali wielkie brawa. Druga część imprezy została przeznaczona na ekologiczny piknik, gry, zabawy i konkursy. Wspaniała, słoneczna pogoda umożliwiła ekologiczne świętowanie.

Podczas festynu odbył się także międzyszkolny turniej szachowy „ Drugie Mistrzostwa Dzielnicy XVII w szachach”. O Puchar Przewodniczącego Dzielnicy XVII walczyli uczniowie z przedszkoli i szkół podstawowych. Najlepsi uczniowie otrzymali puchary, medale i dyplomy, które zostały wręczone przez przedstawiciela Rady Dzielnicy pana  Łukasza Sęka.

Wszyscy uczestnicy festynu bawili się znakomicie, a impreza zakończyła się zdrowym, owocowym poczęstunkiem. Tegoroczną scenografię stworzyły niebieskie balony, butelki napełnione wodą oraz kosze pełne dorodnych jabłek, które szkoła otrzymała od sponsorów.

Honorowy Patronat nad imprezą objęła Rada Dzielnicy XVII.